nyirfalevél-Betula pendula

 



 

 

A közönséges nyír (vagy bibircses nyír), latinul pedig a betula pendula névre hallgat – egy kedvelt fatípus a faiparban, de megtalálhatjuk parkokban és kertekben díszfaként, az erdészek szemében viszont gyomfa. Finnország nemzeti fájáról már régóta kiderült, hogy jótékony hatásai vannak, ezért sok gyógykészítmény természetes alapanyaga is.

 

A közönséges nyír (betula pendula) részei

A közönséges nyír egylaki fa, kb. 20 méteres magasságra nő meg, Európában és Amerikában, a mediterrán övben egy igen elterjedt fa. Törzse főleg a faipar alapanyaga, míg kérge és levele a természetes alapú gyógyszeripar fontos összetevője.

 

Nyírfalevél

Levele háromszög, inkább rombusz alakú, fűrészes és karcsú. A nyírfalevél friss leveleit május és július között érdemes gyűjteni, ekkor hatóanyagokban gazdag, friss, még nedves leveleket találunk.

 

Nyírfalevél hatása

Nyírfalevél tea

Bár krémek, gélek összetevője is, legtöbbször tea készül a nyírfalevél kivonatából. Elkészítése egyszerű: 2-3 gramm finomra zúzott kb. 2 deciliter forró vízzel felöntjük, majd negyed óráig ázni hagyjuk.

 

A nyírfalevél lenyelése, közvetlen fogyasztása nem javasolt! A nyírfalevéllel való gyógyítás megfelelő folyadékbevitel mellett hatékony igazán, így a 2 liter napi vízbevitelt biztosítsuk a betegek számára.

 

Fontos, hogy a nyírfalevél tea nem azonos a “nyírfavízzel”, ami a törzs csapolt nedve.

 

Mikor ne fogyasszuk?

 

Vannak esetek, amikor nem javasolt a nyírfalevél tea fogyasztása:

 

szoptatáskor és terhességkor,

magas vérnyomás esetén,

szívelégtelenség esetén,

gyulladt prosztata esetén,

12 éves kor alatt

Nyírfakéreg

A nyírfa kérge fűtőanyag, papírpótló, sőt, akár kenu alapanyaga is lehet. Pentaciklusos triterpénsavakat, tanninokat, szalicilátokat, betulinsavat tartalmaz, ami szintén főleg húgyúti megbetegedések esetén nyújt gyógyírt, de izületi panaszokra, hajhullásra, korpásodásra és általánosságban véve méregtelenítésre is használható.

 

Kérgének beszerzése március-április tájékán javasolt: a kéreg könnyen, körben is lehántható a fáról.

 

A nyírfakéreg eltávolítása után könnyű kinyerni a nyírfavizet, ami vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. A fa nedves szöveteinek lecsapolása után fogyasztható, az emberi szervezet könnyen befogadja azt.

 

A szakemberrel egyeztetett tisztítókúra ideális időtartama 3 hét. A javasolt napi mennyiség 100-200 milliliter. Jól lezárva, hűvös és száraz helyen akár heteken keresztül is tárolható.

 

Fontos, hogy a fa megcsapolását körültekintően végezzük: alapesetben nem teszünk kárt a fában, és a megcsapolás után az hamar begyógyul, viszont fontos odafigyelni, hogy feleslegesen ne ejtsünk kárt a fában.

Előző bejegyzés Következő bejegyzés